MV Spordiklubi jõusaal lõpetab tegevuse. Riia 136a ruumides pakub edaspidi jõusaali ligipääsu SK JÕUSPORT

Kuidas taasalustada treeningutega?

Kuidas taasalustada treeningutega?

Töö- ja perekondlike kohustuste ning ühiskondlike sündmuste vahel võib tunduda hirmutav, või suisa võimatu lisada midagi muud veel oma päevakavasse. Seetõttu kipuvad inimesed tihtipeale aega näpistama just aktiivset tegevust ja liikumist. Nii see aga olema ei peaks!

Kuidas sisse juurutada taaskord korralik treeningrutiin? Pakume sulle välja 5 strateegiat, mis viivad sind uuesti õigele rajale!

1.    Leia oma tõeline motivatsioon ja vajadusel räägi arstiga

Trenni tegemisega on nii, et selle tegemiseks peab sul olema reaalne soov. Motivatsioon treeningutega taasalustamiseks peab tulema seestpoolt. Seega ei ole hea motivatsiooni allikas väline motivaator, näiteks riietuses parem välja nägemine. Püsiva treeningrutiini kujunemiseks peab motivatsioon tulema seest poolt.

Liiga sageli keskenduvad inimesed kehakaalule või neil on terviseprobleem, mida soovivad treeningutega parandada. Selle asemel tuleb küsida, et mida treeningutega taasalustamine sinu keha ja vaimu jaoks pikemas perspektiivis korda suudab saata? See vastus peab tõesti keskenduma asjadele, mis on sinu kui inimese jaoks tõesti mõttekas.

Kui oled aru saanud, et eesmärk on sinu tervist parandada, tasuks hoolega kaaluda, et kas esmalt peaks hoopis külastama oma arsti. Enne treeningutega taasalustamist on hea mõte pöörduda arsti või füsioterapeudi poole. Tema hindab sinu tervise tugevust ja annab vastavalt sellele soovitusi, millised spordialad sulle sobivad.

2.    Võta aega, et treeningutega taasalustamise rutiini juurutada

Nädal täielikku passiivsust põhjustab sinu füüsilisele võimekusele mõningast kahju. Näiteks ajakirjas Journal of Rehabilitation Medicine avaldatud 2015. aasta uuring näitas, et vaid kahe nädala pikkune füüsilisest tegevusest pausi pidamine võib põhjustada lihasjõu ja -massi üsna olulist vähenemist – selle tagasisaamine võib võtta veel kauem aega.

Teisisõnu, kui olid kuu või kaks tagasi hoolas oma treeningrutiini osas, siis ära oota, et saaksid hüpata sellele vagunile tagasi nagu vahepealset aega ei oleks olnudki. Selle asemel soovitavad tervishoiutöötajad seda teha üks samm korraga. Treeningutega taasalustades pea meeles, et seda tuleb teha tasa ja targu treeningute koormust ja raskusastest aegamisi kasvatades. Ei saa kindlasti mitte alustada samade koormustega, mida tegid enne pausi.

Vali sobivad raskused

Vali sobivad raskused

3.    Ära muuda kõike korraga

Treeningutega taasalustades võib sul tekkida kiusatus ka oma toitumisharjumused üle vaadata. Sageli kipuvad inimesed liiga palju muudatusi korraga tegema. Selle asemel keskendu ühele asjale korraga. Alusta näiteks treeningrutiini taasloomisega, kui see on paigas, liigu üle teistele valdkondadele.

Nii nagu treeningutega taasalustamisel järk järgulistele sammudele, tuleb ka toitumisharjumusi aeglaselt muuta. Nii on muudatused ka tõenäoliselt püsivamad.

4.    Terviklik lähenemisviis

Samavõrd oluline, kui seda on jõutreening ja vastupidavus, on ka venitamine ja lihaste lõõgastamine. Seega kui sa soovid, et su keha oleks oma parimas vormis ja lihased valutud, lisa oma treeningrutiini kindlasti ka painduvuse ja liikuvuses harjutused.

Peale igapäevase venitamise võiksid mõelda ka regulaarsele massaažile või aeg-ajalt füsioterapeudi visiidile. Sellega tagad, et iga kehaosa töötab just nii, nagu ta peaks. Need taktikad aitavad leevendada vigastuste riski, nii et sa ei pea vigastuste pärast uuesti treeningutesse pausi tegema.

5.    Lisa ka igapäevaellu rohkem aktiivsust

Treening ei tähenda vaid tundide kaupa metsarajal jooksmist või jõusaalis rassimist. Kui su ajakava on tihe, võid alustada ka igapäevategevustest. Mõtle, kuidas saaksid tavapärasesse päeva rohkem aktiivsust luua. Näiteks võimalusel kasuta lifti ja eskalaatori asemel treppe, pargi auto parklas poeuksest kaugemale või tee paariminutiline kerge võimlemine arvuti taga pikalt tööd tehes. Mõtle, et milliseid nutikaid viise saaksid sina oma päevaplaani sisse lülitada.

 

Ootame sind ka oma treeningsaali! Meie treenerid aitavad hea meelega sul paika panna õige treeningutega taasalustamise programmi! Võta meiega ühendust!