Oleme avatud:  E-N 08.00-22.00 | R 08.00-21.30 | L 10.00-16.00| P 15.00-20.30

Kuidas valida enda jaoks sobivaim trenn?

Sõltumata sellest, kas kavatsed treenida üldise tervisekasu saamise eesmärgil, oma füüsilise vormi parandamiseks või kehakaalu säilitamiseks/langetamiseks – võib-olla on kõik kolm põhjust sinu motivatsiooniks – on oluline valida liikumisharrastuse tüüp, mida saad teha pikaaegselt.

Kuidas leida õige trenn?

Vali trenn, mida sa naudid!

Üks põhjus, miks inimesed trennidega lõpetavad, on igavus. Kui jalutama minek pakub sulle naudingut, muuda see igapäevaseks tervise- ja treenimisvõimaluseks. Sõbraga jalutamine võib muuta selle veelgi nauditavamaks ja kohustudes temaga koos kõndima, on tõenäolisem, et teed seda ja leiad vähem ettekäändeid selle mitte tegemiseks.

Mõned inimesed naudivad jõusaalis jõuharjutusi või rühmatreeninguid, kus jällegi võib sõbraga koos käimine aidata sul seda pühendumist hoida. Kuid kui saal ei meeldi, võiksid proovida kodus võimlemist. Proovi uusi tegevusi, et hoida end huvitatud ja motiveeritud.

Hoia trennid mitmekesised

Sinu regulaarne iganädalane treening peaks hõlmama nii aeroobseid treeninguid (nagu kõndimine, sörkimine, jalgrattasõit, aeroobika) kardiovaskulaarse tervise jaoks, pluss jõusaalitüüpi trennid lihaste ja luude tervisele. See kombinatsioon tagab, et töötad oma tervise ja vormi kõigi aspektidega. Erinevaid treeningtunde tehes lisad vaheldust. Töötades erinevatel päevadel erinevaid lihaseid, aitab see vähendada vigastuste ohtu ja vältida monotoonsust.

Vali trenn, mida naudid

Vali trenn, mida naudid

Varieeri trenni intensiivsusega

Kõrgelt treenitud sportlased treenivad sageli põhimõttel „raske-lihtne”, kus ühele intensiivsele treeningupäevale järgneb madala intensiivsusega treeningupäev jne. Seda põhimõtet saab rakendada ka siis, kui sinu füüsiline vorm on madalam, kuna see aitab vältida vigastusi ja annab lihastele aega raskest tööst taastuda.

Püüdes treeningprogrammi, mis käsitleb kõiki füüsilise vormi aspekte – lihasjõudu, aeroobset vormisolekut, paindlikkust ja vastupidavust -, pead nagunii valima hulga treeninguvõimalusi, näiteks jõutreeningud raskustega, kõndimine, sörkimine või aeroobne jalgrattaga sõitmine vastupidavuseks ning jooga- või venitusharjutused paindlikkuseks.

Vali trenn, mis sobib su elustiiliga

Enne tööd, päeval või pärast tööd? Õiget vastust siin ei ole, oluline on see sobitada sinu päevarutiiniga. See võib toimuda organiseeritud tundide vormis, sõbraga kahekesi või üksi. Kui sul on lapsi, kes käivad spordiklubides ja -klassides, siis võib-olla saad seal viibimise ajal trenni teha, nt. kõndides mööda väljakuid, selle asemel, et seista raja kõrval või istuda autos.  Samamoodi võid oma päevaplaani võtta enne või pärast tööd jalutamise, jalgrattaga sõitmise või jooksmise. Peamine on olla piisavalt motiveeritud, et leida oma päevale ajavahemik treeninguks ja seada sel ajal treeningud esikohale.

Liitu treeninggrupiga

Mõnele inimesele meeldib tavaklassis käimine, teisele spordimeeskonnaga liitumine ning nad leiavad, et see aitab neil regulaarselt treenida. Samuti kipuvad nad grupiga treenides rohkem pingutama. Just neile sobivad suurepäraselt rühmatreeningud.

Kui sooviksid aga sõpradega oma meeskonna luua võib uurida, et kas sinu spordiklubis on võimalus personaaltreeningu grupi loomiseks. Sellise treeningvormiga saate lähtuda just teie sõpruskonna tasemest ja leida teile kõige paremini sobivad harjutused.

Tee trenni, mis ei sõltu ilmast

Üks osa trennidest peaks sul olema planeeritud sellised, mis ei sõltu ilmast. Ehk siis sadagu väljas vihma või olgu libe, sellepärast trenn tegemata ei jää. Siinkohal tulevadki appi spordiklubide jõusaalid ja rühmatreeningud ning kodused treeningseadmed.

Loo trennirutiin

Iga päev spetsiaalse treeningaja eraldamine võib muuta regulaarse treeningu harjumuseks, umbes nagu juuste pesemine või voodi korrastamine. Sel moel mõlgutad vähem tõenäosust, kas minna jalutama või jooksma – enne kui arugi saad, jooksed seal kõnniteel või jooksulindil lihtsalt sellepärast, et teed seda igapäevaselt! Kuid vaata, et treeningud oleksid vahelduvad, et ei tekiks ülekoormust!

Samamoodi ära ole liikumises paindumatu: kui jätad treenimise eelistatud ajal vahele ja võimalus avaneb päeval muul ajal, kasuta võimalust ja naudi uudsust.

Vali sobivad vahendid

Vali sobivad vahendid

Vali trenn, mis toetab sinu tervist

Kui oled üle 40-aastane, ülekaaluline või oled olnud pikka aega mitteaktiivne, sul on olemasolevaid terviseprobleeme või vanad või hiljutised lihase-, luu- või liigesevigastused, pöördu enne regulaarse treeningu alustamist või uuesti alustamist arsti poole. Halvas vormis oleks või vigastus ei välista tavaliselt treenimist, tegelikult on see sageli rehabilitatsiooni oluline osa. Selles kontekstis võib treenimine tähendada, et pead oma arsti või mõne muu tervishoiutöötaja juhendamisel muutma oma kehalise aktiivsuse kava üksikasju.

Näiteks leiavad paljud astmaga inimesed, et ujumine on neile sobiv trenn. Seda seepärast, et õhk, mida nad selle treeningu ajal hingavad, on soe ja niiske ning tunduvalt parem kui külm ja kuiv õhk, mis võib põhjustada astmahoo.

Pikaajalisi seisundeid, nagu kõrge vererõhk, saab parandada igapäevase treeningu abil, samas kui selliste haiguste nagu II tüüpi diabeet või osteoporoos tekkimise riski saab trenniga vähendada.

Nõrgad sääre lihased ja halb tasakaal mõnel vanemal inimesel võivad tähendada, et lamav statsionaarne jalgratas sobib neile liikumise ergutamiseks, põhjustamata ebamugavusi või riskimata vigastustega.

 

Kui oled alles trennidega alustamas, on hea mõte pöörduda ka personaaltreeneri poole. Võta julgelt ühendust meie treeneritega!